2021 Benton County Art Walk


Presented by Benton County Tourism & Recreation, MU Extension in Benton County, and Dina Kowal Creative

We presented the first annual Benton County Art Walk in conjunction with the Benton County Wine Stroll on Saturday, April 24, 2021!

The show had 3 parts:--a visual arts display and contest featuring 116 entries by artists of all ages from Benton County, judged by artist Michael Mac McWhirter of Osage Beach. --a marketplace of artisan vendors from Benton County and beyond, selling their original handiwork--a silent auction featuring items from our vendors and other local businesses

All proceeds from this event will go toward future arts events like this one!
You can find more information on each portion of our show below.

Congratulations to our prize winners!


BEST OF SHOW

Janice Norberg - Red Crown Gas


PEOPLE'S CHOICE

Kiersten Grobe - Golden


3D ART

BEST OF CATEGORY

Tommie Kern - Two Pears and a Quince

MOST CREATIVE IN CATEGORY

Kathi Gatliff - Zentangled Rabbit


PHOTOGRAPHY

BEST OF CATEGORY

Marie Kersey - The Pier

MOST CREATIVE IN CATEGORY

Amy Biggerstaff - Garden Fairy


FRAMED ART

BEST OF CATEGORY

Janice Norberg - Red Crown Gas

MOST CREATIVE IN CATEGORY

Royce Ratcliff - Two


ARTISTIC EXCELLENCE

Dina Kowal - Where You're Planted

Royce Ratcliff - Happy Go Lucky

Amy Biggerstaff - Bless the USA

Marie Kersey - Canyons

Kathi Gatliff - Tapestry Tray


HONORABLE MENTION

Dina Kowal - Bird Nest Necklace

Gary Frye - Wine Cellar

Dawn Frye - Summertime

Roy Hampton - Enduring Freedom

Duane Shope - Myllehouse


YOUTH PEOPLE'S CHOICE

Katy Cook - Cardinal


YOUTH 3D (11-13)

1st - Ashtyn Danford - the Rock Bears

2nd - Hali Malone - Spring Flowers

3rd - Ember Malone - Pet Lizard


YOUTH MIXED MEDIA (11-13)

1st - Katy Coonce - Flowers


YOUTH PAINTING (11-13)

1st - Katy Cook - Cardinal

2nd - Molly Strozewski - African Sunset

3rd - Sara Miller - Sunrise Over Mountains


YOUTH PAINTING (14-17)

1st - Marissa Ricke - The Girl and the Dragon

2nd - Estella Fisher - Dragon


YOUTH DRAWING (11-13)

1st - Aleah Minks - Dogs Except One Bleats Because It Is Bilingual

2nd - Aleah Minks - Post It

3rd - Sara Miller - Mythical Dragon


YOUTH PHOTOGRAPHY (8-10)

1st - Conner Roberts - Squirrel

2nd - Conner Roberts - Yellow Flower


YOUTH PHOTOGRAPHY (11-13)

1st - Amelia Roberts - Reflection

2nd - Sara Miller - Blooming Sunset

Many thanks to our generous sponsors!